دسته
لینک های مهم
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11651
تعداد نوشته ها : 53
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
GraphistThem267
احمد توکلی رئیس هیأت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور با ارسال نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش خواستار رسیدگی به اعتراض داوطلبان محق تیزهوشان سال ۹۹ شد.

در این نامه آمده است: گزارش کارگروه تخصصی آموزش در سازمان مردم‌نهاد «دیده‌بان شفافیت و عدالت»، پیرامون پذیرش بدون آزمون دانش‌آموزان تیزهوشان پایه نهم به دهم در مدارس استعداد‌های درخشان و همچنین تخلفات متعدد و جهت‌دار در آزمون تیزهوشان متوسطه اول در سال ۱۳۹۹ با نتایج ناعادلانه، ارسال می‌شود. تجمع اولیای داوطلبان نیز در اعتراض به این نقض مقررات و بی‌عدالتی‌ها بوده است.

عمل به وظیفه‌تان اقتضاء دارد هر چه سریع‌تر به موضوعات رسیدگی شود و جبران مافات صورت گیرد. گزارش کارگروه آموزش ما پیوست نامه است.

در ادامه گزارش کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت بدین شرح خطاب به احمد توکلی رئیس هیأت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور آمده است: به اطلاع می‌رساند اولیای داوطلبان آزمون تیزهوشان از دیده‌بان در خصوص این موضوعات درخواست بررسی کرده‌اند:

الف- تخلفات متعدد در آزمون تیزهوشان متوسطه اول در سال ۱۳۹۹

ب- پذیرش بدون آزمون دانش‌آموزان تیزهوش از مقطع متوسطه اول به مقطع متوسطه دوم

با بررسی این موضوعات در جلسات متعدد کارگروه آموزش نتایج زیر حاصل شد:

در آزمون سال ۱۳۹۹ تیزهوشان، ۱۳ سؤال از ۱۰۰ سؤال کل آزمون دارای ایراد اساسی علمی بود. این ۱۳ سؤال اشتباه، باعث سردرگمی داوطلبان حین آزمون شد. در نتیجه تراز داوطلبین سخت‌کوش افت کرد.

با اعتراض داوطلبان، مسؤولین سازمان استعداد‌های درخشان ابتدا ۳ سؤال اشتباه را حذف کرده، کارنامه علمی را بر اساس ۹۷ سوال دیگر صادر می‌کنند و بر این اساس اقدام به پذیرش داوطلبان می‌کنند. با اعتراض مجدد داوطلبان این سازمان مجدداً ۱۰ سؤال اشتباه دیگر در این آزمون را حذف کرده و کارنامه جدید صادر می‌نمایند؛ و با اختصاص سهمیه‌ای اندک، تعدادی از داوطلبان را پذیرش مجدد می‌کنند.

با این اقدامات سازمان، شاهد آن هستیم که تعدادی از داوطلبان با نمره تراز علمی کمتر در آزمون پذیرفته شده‌اند و داوطلبان با نمره تراز بیشتر (سهمیه، جنسیت و محل پذیرش یکسان) از راه‌یابی به مدارس تیزهوشان منع شده‌اند. این موضوع باعث شده تا این دانش‌آموزان به مراجع بسیاری از جمله دیوان عدالت اداری شکایت کنند و تجمعات اعتراضی آغاز شده است. لازم است جهت احقاق حق داوطلبان و رضایت اولیا، داوطلبان ظرفیت مجددی برای پذیرش این داوطلبان در نظر گرفته شود.

دانش‌آموزان پایه نهم تیزهوشان می‌توانند بدون شرکت در آزمون، تنها با شرط معدل ۱۶ در پایه دهم تیزهوشان ادامه تحصیل دهند. در حالی که داوطلبان عادی علاوه بر شرکت در آزمون می‌بایست شرط معدل ۱۹ نیز داشته باشند. این موضوع بی‌عدالتی فاحش است.
دانش‌آموزانی که امسال بدون شرکت در آزمون در مدارس تیزهوشان مقطع متوسطه دوم پذیرش می‌شوند همان دانش‌آموزانی هستند که از راه آزمون شبهه‌ناک سال ۹۷ وارد مدارس سمپاد شده‌اند که ۸۰ تست آن عیناً در کتاب‌های کمک‌آموزشی بازار وجود داشت و به تعبیر شما این رسوایی در کشوری مانند جیبوتی هم سابقه ندارد که در جلسه حضوری با وزیر وقت آموزش و پرورش جناب آقای بطحایی این مسأله اذعان شد و مقرر گردید با مسببان آن برخورد و نسبت به جبران حق ضایع شده دانش‌آموزان اقدام گردد. حال نه تنها اقدامات مقرر شده انجام نشده است بلکه جریان پدیدآورنده این تخلفات به دنبال تداوم آن در مقطع متوسطه دوم هستند که نمونه بارز آن ماده ۱۵ مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش است.

با توجه به پذیرش بدون آزمون این دانش‌آموزان در پایه دهم مدارس استعداد‌های درخشان، عمده ظرفیت این مدارس تکمیل می‌شود. ظرفیت بسیار کم باقی مانده به شکل تکمیل ظرفیت در اختیار سایر داوطلبان است. ممکن است ظرفیتی هم باقی نماند که برای آن آزمونی برگزار شود. مثل سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵ که تعداد دانش‌آموزان پایه نهم در مدارس استعداد‌های درخشان ۲۴۵۳ نفر بود در حالی که میزان ظرفیت پذیرش پایه دهم در مدارس استعداد‌های درخشان ۲۰۷۰ نفر بود. در آن سال نه تنها هیچ داوطلب عادی به مدارس ورود پیدا نکرد، بلکه با اجرای سیاست پذیرش بدون آزمون، این مدارس با کمبود ظرفیت برای ۳۸۳ نفر مواجه شدند.

به زبان ساده همه‌کسانی که در پایه نهم با شرکت در آزمون تیزهوشان در این آزمون‌ها وقت و هزینه خود را صرف می‌نمایند عملاً اقدام بیهوده می‌نمایند. چون تعداد صندلی‌های موجود در دوره متوسطه دوم کمتر از تعداد دانش‌آموزان دوره متوسطه اول در مدارس تیزهوشان است و شرم‌آورتر اینکه با این مصوبه ممکن است دانش‌آموزی با معدل ۲۰ و رتبه یک در آزمون تیزهوشان نهم به دهم نتواند به مدارس تیزهوشان متوسطه دوم راه یابد، اما راه پیداکردگان از طریق آزمون سراپا تخلف ذکر شده در سال ۹۷ به تحصیل خود در این مدارس ادامه دهند.

با توجه به اینکه شکل‌گیری شخصیت یک فرد متأثر از دوره کودکی و نوجوانی است توصیه مؤکد روانشناسان علوم تربیتی و شیوه تربیت اولیا داوطلبان نیز بدین گونه است که فرزندان خود را در سنین ابتدایی زندگی درگیر مطالعات سخت و فشرده نکنند و تنها با انجام مطالعات لازم خودشان را برای آزمون‌های پایانی سال آماده کنند حال با توجه به اجرای آیین‌نامه مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان، داوطلبانی که در مرحله اول تحصیلی خود یعنی دوران ابتدایی درگیر مطالعه سخت برای آزمون‌ها نشده و در آزمون ورودی متوسطه اول نیز پذیرش نشده‌اند، حال نیز نمی‌توانند در مقطع متوسطه دوم شانسی برای پذیرش در مدارس استعداد‌های درخشان داشته باشند.

در حالی که دانش‌آموز پایه ششم امکان دارد بنا به هر دلیل نتوانسته یا نخواسته در آزمون تیزهوشان متوسطه اول شرکت کند یا پذیرفته شود که این موضوع نباید داوطلب را تا پایان تحصیل در آموزش و پرورش از پذیرش در مدارس استعداد‌های درخشان محروم کند.

قاعدتاً با اصلاح این آیین‌نامه و حذف پذیرش بدون آزمون، دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان دچار ترس و اضطراب شرکت در آزمون نمی‌شوند و ضربه‌ای به آن‌ها وارد نمی‌شود. چرا که آنان با استفاده از دانسته‌های سه سال تحصیل خود در بهترین مدارس کشور در آزمون تیزهوشان پایه دهم شرکت می‌کنند و با داوطلبان عادی به رقابت می‌پردازند.
دسته ها :
يکشنبه نهم 3 1400

 

باتری گوشی از بهترین اختراعات بشر می‌باشد. اگر باتری نبود بسیاری از کارهای روزمره ما لنگ می ماند. در نبود باتری برای یک تماس کاری یا گرفتن خبر از کسی باید به مخابرات مراجعه می شد و در آنجا پس از ایستادن در صف های طولانی می توانید پیغام  محدود یا تماسی با زمان محدود برقرار کنید. پس از آن با آمدن تلفن های خانگی در زمینه ارتباطات تحول بزرگی شکل گرفت، میخواهیم در مورد تاریخ و تمدن باتری گوشی و گوشی در گذشته  بپردازیم. با آمدن تلفن های خانگی بحث اینترنت و اینترنت های مخابراتی ایجاد شد و برای متصل شدن به اینترنت نیاز به کامپیوتر داشتید. اما نمی توانستید در بیرون از منزل و یا اداره از اینترنت بهره مند شوید. در اصل همراه داشتن شبکه های مجازی و اینترنت را مدیون باتری گوشی هستیم. پس از آن لپ‌تاپ‌های به بازار آمدند که از باتری های لیتیومی در آنها استفاده شده بود این اختراع توسط الساندرو ولتا تشکیل شد و با گذر زمان دانشمند های زیادی بر روی آن کار کردند تا به شکل باتری لیتیومی امروزی درآمده است، در زمان پیدایش باتری گوشی، باتری از نوعی  بود که نام آن نیکل کادیوم نام گذاری گردید، و در سال ۱۸۹۹ توسط یک دانشمند به نام والدمار جان گز تولید و در تلفن های همراه استفاده شد در آن زمان پیدایش این نوع تلفن ها را می توان انقلابی در صنعت ارتباطات دانست.

 

در این باتری از آلیاژ و متریال نیکل و اکسید و کادمیم استفاده شده است و  اولین باتری های قابل شارژ گوشی این باتری ها می باشند. این باتری ها بسیار بزرگ و سنگین بودند و در هنگام استفاده از آن بسیار داغ می شدند. علاوه بر آن در بحث تعویض و خراب شدن آنها به علت داشتن فلز کادمیوم سمی بودن این فلز به محیط زیست نیز آسیب می رساند. امروزه  تولیده این باتری ها به حداقل رسیده است و یکی از ویژگی های این باتری آن  بود که پس از هر بار شارژ مقداری از ظرفیت باتری نیز کم می‌شد. پس از آن دانشمندان به فکر باتری جدیدی افتادند و به اختراع جدیدی دست پیدا کردند.

 

باتری های نیکل هیدرید فلز

 در این باتری متریال سمی حذف و به جای آن هیدروژن استفاده شده و از خصوصیاتی که این باتری را بر تر  از باتری نیکل کادیو نشان می داد این بود که  ظرفیت این باتری بسیار بیشتر از باتری های قدیمی بود.  ظرفیت این باتری ها دو یا سه برابر باتری های نیکل کادیو افزایش یافته است.

 پس از این باتری، صنعت باتری گوشی دچار تحول بزرگی شد که به این تحول باتری های لیتیومی گفته می شود. باتری های لیتیومی نسخه کامل تری از باتری گوشی هستند که تا به امروز بر روی گوشی ها استفاده شده است. باتری های لیتیومی علاوه بر وزن و حجم کمتر، انرژی بیشتری از باتری های پیشین خود را در خود ذخیره می کنند. این باتری بالغ بر دو برابر ظرفیت باتری نیکل هیدرید را در خود ذخیره می کند. همچنین وزن باتری های لیتیومی از سه تا پنج برابر کاهش یافته است و این نشانه ی خوبی برای گوشی های آینده بود. این نوع باتری گوشی ولتاژ و ضرفیت برق بیشتری را تولید می کنند اما متاسفانه امنیت پایین تری را دارا هستند. این باتری ها قابل اشتعال هستند و ویژگی مشتعل شدن باتری آن را به  خطر ناک ترین نوع از انواع باتری های اختراع شده تبدیل شده است. این باتری در نسخه های جدید خود و کار کردن با  موادی به نام کاتودی مشکل اشتعال را تا حدودی بر طرف کردند همچنین  در هنگام شارژ این باتری می توان آن را هم در هنگامی که باتری کاملاً خالی نشده آن را به شارژ متصل کرد و از ظرفیت باتری چیزی کم نخواهد شد. تعداد شارژ یک باتری لیتیومی در نسخه اولیه حداکثر هفتصد بار بوده و اگر باتری نصفه را شارژ بزنید مجدد بر عمر باتری تاثیر گذاشته و بهتر است در درصد های پایین شارژ باتری را انجام دهید.

 

 

باتری گوشی لیتیوم پلیمرپیدایش نسخه جدید باتری

 پس از باتری های لیتیوم یون ، توسط شرکت سونی باتری هایی به اسم لیتیوم پلیمری تولید شدند، این باتری ها در اکثر اشکال می توان یافت و آن را می شود به هر شکلی در آورد همچنان این باتری ها با وزن کمتر و توان بیشتری از باتری های لیتیومی ساخته شدند بسته بندی و جلد این باتری بسیار محکم ساخته شده و این کار باعث شده که امنیت این باتری بالا رود ،ضرفیت این باتری بسیار بالا رفته که این ظرفیت به پنجاه درصد بیشتر از باتری های شارژ شدنی دیگه می رسد و این سطح شارژ تا ماه ها در باتری گوشی پلیمری خواهد ماند. این باتری ها به علت پر هزینه بودن تولید آن متاسفانه زیاد مورد استفاده قرار نگرفته و شرکت ها استفاده از باتری لیتیوم را ترجیح داده اند. اما بعضی از شرکت ها، ساخت موبایل با این باتری را انجام داده از جمله اپل در گوشی های پرچمدار خود از این باتری استفاده کرده است. پایین تر تصویر این باتری را باهم مشاهد میکنیم.

نتیجه گیری و خلاصه

در این مقاله ازاولین باتری گوشی های سیار صحبت شده و از مزایا و معایب آن ها در طول دوران تکامل باتری شرح داده شده ،باتری گوشی هایی که در این مقاله به آن ها پرداخته شده متعلق به دهه های گوناگون بوده و سیر تکاملی باتری گوشی به خوبی گفته شده است ، می توانید با استفاده از مطالب  برای خرید گوشی و باتری گوشی نتخاب درستی داشته باشید. از این که این مقاله را برای مطالعه انتخاب کردید سپاس گذارم. برای خرید باتری گوشی و لوازم جانبی خود می توان از سایت فونی شاپ دیدن فرمایید.

دسته ها :
يکشنبه نهم 3 1400
X